Wiele porad i artykułów wskazuje na to w jaki sposób efektywnie wykorzystywać swój czas w biznesie, aby zmaksymalizować swoją wydajność i uzyskiwać za każdym razem dobre wyniki. Zdarza się, że pomimo iż stosujemy się do rad z poradników i realizujemy wszystkie zadania zgodnie z założonym celem, to nadal brakuje nam czasu na nowe rzeczy. Tymczasem równie ważnym aspektem jest to, czego jednak należy unikać, aby nie tracić czasu.
Odkładanie zadań na później
Bardzo popularną zasadą planowania pracy jest zapisywanie na liście zadań na bieżący dzień. Ta metoda sprawdza się zazwyczaj do momentu, kiedy wykonamy najważniejsze i najbardziej dochodowe zadania. Mamy świadomość, że im niżej listy jesteśmy, tym zadania jest mniej ważne. To często demotywuje do działania, co za tym idzie ostatnie zadania z listy zazwyczaj lądują na liście na dzień następny. Zwlekanie z wykonywaniem zadań i odkładanie ich na później może w pewnym momencie doprowadzić do sytuacji w której będzie trudno stwierdzić co jest tak naprawdę ważne do wykonania, a ilość zadań zwyczajnie nas przerośnie. Tworząc taką listę warto z góry dać sobie cel na jej 100% zrealizowanie w danym dniu. Z pewnością dzięki temu następny dzień pracy będzie dla nas dużo przyjemniejszy.
Wykonywanie kilku zadań jednocześnie
Wiele osób wychodzi z założenia, że można wykonać szybciej kilka zadań jeśli wykonuje się je jednocześnie. Jest to błąd, ponieważ nie dość, że może doprowadzić to do częstych pomyłek, to jeszcze na koniec może się okazać, że wcale nie zaoszczędziliśmy czasu, a wręcz przeciwnie. Prowadząc w pospiechu kilka zadań jednocześnie jesteśmy narażeni na bałagan w planowaniu oraz niedopilnowanie części tematów.
Bałagan na biurku i w dokumentacji
Utrzymywanie bałaganu zarówno na biurku, jak i w ważnych dokumentacjach potrzebnych do wykonywania pracy może doprowadzić do sytuacji, w której dużą część czasu musimy poświęcić na szukanie istotnych dla nas informacji. Porządek i łatwość w sięganiu po ważne rzeczy pozwala zaoszczędzić dużo czasu oraz sprawia, że praca staje się przyjemna. Funkcjonalne zaplanowanie przestrzeni, czyli dodatkowe miejsce na dokumenty, artykuły biurowe, kable daje szanse na pracę w sprzyjających warunkach.
Niepotrzebny pośpiech
Pośpiech nie jest dobrym doradcą. Może często doprowadzać do różnorakich pomyłek i zamiast szybszego wykonywania zadań jesteśmy w sytuacji w której trzeba powrócić do wcześniej wykonanych zadań, aby poświęcić swój cenny czas na szukanie błędów. Jeżeli dodamy do tego zbliżający się termin zakończenia zadania, to stres połączony z pośpiechem stwarza mieszankę wybuchową, która zazwyczaj nie ma dobrych skutków. Przede wszystkim warto zaplanować pracę, tym bardziej jeżeli to praca zdalna. W miarę możliwości stworzyć miejsce pracy oddalone od domowników i zadań, które należy wykonać w domu.